Ciężko jest być w szpitalu i nie widzieć swoich dzieci

Ciężko jest być w szpitalu i nie widzieć swoich dzieci

Kiedy naukowcy z Bostonu przeanalizowali dane od ponad 6800 osób z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) – w tym z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego – odkryli, że częstość występowania raka jelita grubego była znacznie wyższa u osób, które nie przeszły ostatniej kolonoskopii. Odkryli również, że ci, którzy przeszli kolonoskopię sześć miesięcy do trzech lat przed diagnozą raka, mieli większą szansę na przeżycie. Wyniki zostały opublikowane w lipcu 2014 roku w czasopiśmie Clinical Gastroenterology and Hepatology.

Podejmij kroki, aby zapobiec rakowi okrężnicy, gdy masz chorobę Leśniowskiego-Crohna

Oto, co możesz zrobić, aby zapobiec rakowi okrężnicy, jeśli masz chorobę Leśniowskiego-Crohna:

Trzymaj się swojego planu leczenia. Nawet jeśli czujesz się dobrze, pamiętaj o przyjmowaniu leków zgodnie z zaleceniami. „Im mniej masz zapalenia jelit, tym mniej prawdopodobne jest wystąpienie powikłań, w tym dysplazji i raka”, mówi Loftus.

W razie potrzeby dostosuj leczenie. Nie czekaj, aby poinformować lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe objawy lub jeśli objawy choroby Leśniowskiego-Crohna się pogorszą. Lekarz może potrzebować wykonać testy lub dostosować leczenie, aby utrzymać stan zapalny pod kontrolą.

Jedz pokarmy przeciwzapalne. Niewiele jest naukowych dowodów na to, że dieta przeciwzapalna jest korzystna w chorobie Leśniowskiego-Crohna, mówi Loftus, ale jeśli może nawet nieco zmniejszyć stan zapalny, nie zaszkodzi spróbować. Jedno małe badanie z udziałem 40 osób z IBD, które zostało opublikowane w wydaniu Nutrition Journal ze stycznia 2014 r., wykazało, że osoby, które rozpoczęły dietę przeciwzapalną, po miesiącu zauważyły ​​zmniejszenie objawów, w tym rzadsze wypróżnienia.

Unikaj pokarmów wyzwalających. Zwracanie uwagi na dietę może pomóc w zmniejszeniu zaostrzeń i objawów choroby Leśniowskiego-Crohna. Utrzymanie spokoju i remisji jelita grubego może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego. Pokarmy wyzwalające różnią się w zależności od osoby, ale częstymi winowajcami są smażone lub tłuste potrawy, napoje gazowane, przyprawy, orzechy, nasiona i surowe warzywa.

Regularnie ćwicz. „Ćwiczenia fizyczne mogą znacznie pomóc ludziom zachować zdrowie i ogólnie lepiej” – mówi Loftus. Może zrobić jeszcze więcej. Badanie opublikowane w listopadzie 2013 r. w BMJ wykazało, że kobiety aktywne fizycznie miały mniejsze ryzyko rozwoju prostonel opinie lekarzy choroby Leśniowskiego-Crohna niż kobiety prowadzące siedzący tryb życia. ACS mówi również, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.

Powiedz swojemu lekarzowi o swojej historii rodzinnej. Jeśli masz bliskich krewnych z rakiem jelita grubego, jesteś narażony na większe ryzyko. Porozmawiaj o tym z lekarzem, aby móc być odpowiednio monitorowanym za pomocą odpowiednich badań przesiewowych.

Nie pal. Palenie może pogorszyć objawy choroby Leśniowskiego-Crohna i zwiększyć ryzyko raka okrężnicy. Niektórzy eksperci uważają, że palenie zaburza zdolność jelit do walki z chorobami. Palenie może również powodować zmiany w organizmie, które prowadzą do większego stanu zapalnego, a większy stan zapalny może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu komórek lub raka.

Chociaż ryzyko raka okrężnicy jest wyższe u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, rozwój raka jelita grubego nie jest nieunikniony. Jeśli masz chorobę Leśniowskiego-Crohna, zachowaj czujność podczas leczenia i utrzymuj chorobę pod kontrolą, aby zapobiec rozwojowi raka lub wcześnie go złapać, gdy leczenie jest najbardziej skuteczne.

Więcej w Choroba Leśniowskiego-Crohna

Twój przewodnik po śledzeniu objawów Crohna

Co robić w przypadku częstych wypróżnień

Jak znaleźć ulgę podczas rozbłysku Crohna?

Zapisz się do naszego biuletynu o chorobie Leśniowskiego-Crohna!

Najnowsze w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Czy powinieneś spróbować przerywanego postu, jeśli masz chorobę Crohna?

Okresowy post może pomóc ludziom schudnąć i zdrowo się odżywiać, ale istnieje kilka powodów, dla których osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna mogą chcieć tego uniknąć.

Blake Miller 13 kwietnia 2021

Na Trend: gotowanie na chorobę Leśniowskiego-Crohna

Autor: Alyssa Etier 13 kwietnia 2021

Jestem w ciąży i mam IBD — czy powinienem otrzymać szczepionkę COVID-19?

Autor: Natalie (Sparacio) Hayden 3 marca 2021

Najlepsza rada Crohna na 2021 rok

Osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna oferują najlepsze wskazówki dotyczące radzenia sobie z nieswoistym zapaleniem jelit.

Blake Miller 16 lutego 2021

12 sposobów na pozbycie się flary Crohna

Jedna z kobiet dzieli się najlepszymi wskazówkami, jak radzić sobie z objawami – fizycznymi i emocjonalnymi – zaostrzenia.

Autor: Sarah Choueiry Simkin20 listopada 2020

11 niezbędnych apteczek dla osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Trzymaj te dostępne bez recepty leki i materiały pod ręką, aby powstrzymać objawy.

Autor: Colleen de Bellefonds 5 sierpnia 2020 r.

Najlepsze koktajle dla osób z chorobą Crohna

Koktajle zawierają mnóstwo witamin i minerałów w lekkostrawnej formie.

Autor: Jill Waldbieser 5 sierpnia 2020 r.

Radzenie sobie ze stratą podczas życia z IBD

Autor: Natalie (Sparacio) Hayden26 czerwca 2020

Co mężczyźni powinni wiedzieć o chorobie Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna może w wyjątkowy sposób wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne mężczyzn.

Colleen de Bellefonds 26 maja 2020 r.

Co warto wiedzieć o telemedycynie, jeśli masz chorobę Crohna

Dowiedz się, jak wirtualne wizyty u lekarzy mogą pomóc w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit.

Colleen de Bellefonds26 maja 2020Zobacz wszystko

W przypadku Victorii Bowers tajemnicze objawy zaczęły się, gdy jej mąż, starszy sierżant Edward Bowers, wrócił do domu na urlopie z Afganistanu na Boże Narodzenie w 2011 roku.

Początkowo lekarze podejrzewali, że jej krwawa biegunka była spowodowana zatruciem pokarmowym. Dali jej antybiotyki, ale to nie pomogło. „Mój mąż musiał znowu wyjechać dzień po Bożym Narodzeniu, nie wiedząc, co się ze mną dzieje” – mówi. Bowers został pozostawiony w domu w Fort Benning w stanie Georgia, z ogromnym bólem i pełną odpowiedzialnością za dwójkę swoich małych dzieci w wieku 4 i 3 lat.

„Kiedy twój mąż zostaje oddelegowany, martwisz się, że bezpiecznie wróci do domu, a ja tu byłam, walcząc o własne życie," mówi Bowers. "Musiałem grać zarówno mamę, jak i tatę, ale nie mogłem tego zrobić. ”

Bowers ostatecznie zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna i przepisał dwa leki immunosupresyjne, aby poradzić sobie z chorobą.

Jej mąż wrócił do domu w maju 2012 roku, ale był za granicą podczas najgorszej choroby Leśniowskiego-Crohna. Podczas jego nieobecności Bowers miała wiele nocy, kiedy cierpiała tak bardzo, że musiała obudzić dzieci i zabrać je ze sobą na ostry dyżur.

„Jako rodzic z chorobą Leśniowskiego-Crohna patrzysz na swoje dzieci i chcesz zrobić jak najwięcej, aby im pomóc i być częścią ich życia," ona mówi. "Wiedziałem, że nie mogę po prostu usiąść w łóżku i się poddać. ”

Bowers urodziła trzecie dziecko, Landona, w listopadzie 2016 roku. Jej mąż wyjechał do Korei w sierpniu, a ona i dzieci przeniosły się do nowego domu w Gruzji. Edward wrócił do domu wkrótce po urodzeniu Landona, ale musiał wrócić, gdy skończył się jego 42-dniowy urlop. „Teraz jestem jedynym rodzicem naszej trójki dzieci, dopóki nie skończy się roczna zagraniczna trasa mojego męża” – mówi Bowers.

Życie z chorobą Leśniowskiego-Crohna: znajdowanie inspiracji od swoich dzieci

Dzieci Bowers — jej córka Paighton ma teraz 9 lat, a syn Camden 8 — są jej motywacją, by pozostać silną. Jej choroba Leśniowskiego-Crohna nigdy nie ustąpiła, gdy była w ciąży, ale, jak mówi, „była najzdrowsza od lat. „Odkąd Landon się urodził, musiała radzić sobie z nawracającymi objawami. Czasami musi pobiec do łazienki, próbując go nakarmić lub uśpić. „Logistyka tego nie jest zbyt łatwa” – mówi.

Jej starsze dzieci też musiały się poświęcić. Nie mogą jeździć na rowerach, bo ona nie może być zbyt daleko od łazienki. Jeśli bawi się z nimi w parku, może wszyscy będą musieli nagle biec do domu, jeśli będzie musiała dostać się do toalety.

Bowers stara się nie straszyć swoich dzieci, kiedy nie czuje się dobrze; po prostu mówi im, że jej żołądek sprawia, że ​​jest chora. „Mają wiele pytań i jestem wdzięczna, że ​​mogę to wyjaśnić, ale nie chcesz ich martwić” – mówi. To okazało się trudne, gdy musiała przejść pilną operację przetoki i ropnia po powrocie męża z Afganistanu.

„Kiedy przygotowywałam się do sali operacyjnej, mój mąż wyszedł, żeby odebrać je ze szkoły i zabrać mamie” – mówi. „Ciężko jest być w szpitalu i nie widzieć swoich dzieci. Ciężko jest wiedzieć, że Twoje dzieci martwią się o mamę, a Ty nie możesz uspokoić ich obaw. ”

Jest jeszcze coś, co ją też martwi. Bowers wie, że choroba Leśniowskiego-Crohna występuje rodzinnie. Według National Institutes of Health naukowcy zidentyfikowali określone geny, które mogą wpływać na to, czy u członka rodziny rozwinie się choroba Leśniowskiego-Crohna. „Niepokoi mnie, że moje dzieci mogą być bardziej zagrożone”, mówi, „ale mój lekarz powiedział, że nie jest to duży procent, chyba że mają go oboje rodzice. Wiedząc, że to tylko ja mam pomoce Crohna. ”

Rodzicielstwo, ciąża i choroba Leśniowskiego-Crohna

Bowers nie jest osamotniona w swojej walce. Wychowywanie małych dzieci i choroba Leśniowskiego-Crohna może stanowić poważne wyzwanie, mówi dr Wilson Jackson, gastroenterolog w Jackson Siegelbaum Gastroenterology w Camp Hill w Pensylwanii. „Jeśli choroba staje się bardziej agresywna, a mama jest w szpitalu, dzieci mogą postrzegać to jako traumatyczne wydarzenie," on mówi. Ale podobnie jak Bowers, wielu rodziców, którzy zmagają się z przewlekłą chorobą, znajduje sposoby, aby zachować perspektywę i uspokoić wszystkich.

Kobiety z chorobą Leśniowskiego-Crohna nie powinny być zniechęcane do zajścia w ciążę, mówi dr Jackson. „Istnieją leki, które są skuteczne i mogą pomóc kobiecie z chorobą Leśniowskiego-Crohna bezpiecznie przejść przez ciążę” – mówi. Po wielu badaniach i wielu konsultacjach ze wszystkimi jej lekarzami Bowers pozostała na swoim leku immunosupresyjnym przez całą ciążę. Jest teraz szczęśliwa, bo Landon wydaje się dobrze sobie radzić. „Przybiera na wadze i robi wszystko, co powinien w swoim wieku” – mówi.

Jednak, gdy Bowers przestanie karmić piersią Landona, ona i jej gastroenterolog dokonają przeglądu leków i mogą spróbować czegoś nowego, ponieważ nadal ma okropne zaostrzenia. „Mam nadzieję, że mój stan zdrowia się powróci” – mówi.

Zapisz się do naszego biuletynu o chorobie Leśniowskiego-Crohna!

Najnowsze w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Czy powinieneś spróbować przerywanego postu, jeśli masz chorobę Crohna?

Okresowy post może pomóc ludziom schudnąć i zdrowo się odżywiać, ale istnieje kilka powodów, dla których osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna mogą chcieć tego uniknąć.

Blake Miller 13 kwietnia 2021

Na Trend: gotowanie na chorobę Leśniowskiego-Crohna

Autor: Alyssa Etier 13 kwietnia 2021

Jestem w ciąży i mam IBD — czy powinienem otrzymać szczepionkę COVID-19?

Autor: Natalie (Sparacio) Hayden 3 marca 2021

Najlepsza rada Crohna na 2021 rok

Osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna oferują najlepsze wskazówki dotyczące radzenia sobie z nieswoistym zapaleniem jelit.

Blake Miller 16 lutego 2021

12 sposobów na pozbycie się flary Crohna

Jedna z kobiet dzieli się najlepszymi wskazówkami, jak radzić sobie z objawami – fizycznymi i emocjonalnymi – zaostrzenia.

Autor: Sarah Choueiry Simkin20 listopada 2020

11 niezbędnych apteczek dla osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Trzymaj te dostępne bez recepty leki i materiały pod ręką, aby powstrzymać objawy.

Autor: Colleen de Bellefonds 5 sierpnia 2020 r.

Najlepsze koktajle dla osób z chorobą Crohna

Koktajle zawierają mnóstwo witamin i minerałów w lekkostrawnej formie.

Autor: Jill Waldbieser 5 sierpnia 2020 r.

Radzenie sobie ze stratą podczas życia z IBD

Autor: Natalie (Sparacio) Hayden26 czerwca 2020

Co mężczyźni powinni wiedzieć o chorobie Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna może w wyjątkowy sposób wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne mężczyzn.

Colleen de Bellefonds 26 maja 2020 r.

Co warto wiedzieć o telemedycynie, jeśli masz chorobę Crohna

Dowiedz się, jak wirtualne wizyty u lekarzy mogą pomóc w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit.

Colleen de Bellefonds26 maja 2020Zobacz wszystko

Herbaty, suplementy i chińskie zioła, które twierdzą, że leczą chorobę Crohna, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Shutterstock; iStock. com

Przeprowadź wyszukiwanie, a przekonasz się, że nie brakuje szybkich produktów lub diet, które obiecują pomóc złagodzić – a nawet wyleczyć – chorobę Leśniowskiego-Crohna. Na przykład możesz spróbować diety ograniczającej węglowodany lub nałożyć srebro na szczoteczkę do zębów. Ale czy któryś z tych środków faktycznie działa?

„Potencjalne szarlatanerstwo nie ma końca”, ostrzega Lisa Cimperman, RD, dietetyk kliniczny z University Hospitals Case Medical Center w Cleveland. „Z chorobą Crohna ludzie są tak głodni sposobów kontrolowania choroby, że naprawdę łatwo jest żerować na poszukiwaniu pozytywnych efektów. ”

Ogólnie zaleca unikanie wszelkich zabiegów, które twierdzą, że leczą, a także tych, które opierają się wyłącznie na opiniach pacjentów, a nie na udowodnionej skuteczności. „Nie wiesz, czy dana osoba otrzymuje wynagrodzenie, czy ta osoba jest prawdziwa, czy nie” – mówi. „Ogólnie rzecz biorąc, jeśli brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest. ”

Cimperman i Michael Chiorean, dyrektor Centrum Doskonałości Zapalnych Chorób Jelita w Virginia Mason Medical Center w Seattle, zwracają uwagę, że niektóre niesprawdzone metody leczenia choroby Crohna mogą być bezpieczne, podczas gdy innych należy absolutnie unikać.

3 metody leczenia Quack Crohna, których należy unikać

1. Cytrynowa dieta detoksykująca

Od dawna znana jako dieta na szybkie szybkie odchudzanie, dieta cytrynowa wymaga picia mikstury z cytryny, wody mineralnej, syropu klonowego i pieprzu cayenne przez kilka dni podczas postu. Problem polega na tym, że wiele osób z chorobą Crohna ma problemy z przyswajaniem odpowiednich składników odżywczych, więc post tylko pogłębia problem, wyjaśnia Cimperman.

„Wszystko, co wymaga odcięcia dużych grup żywności, osób z chorobą Crohna po prostu nie może sobie na to pozwolić” – dodaje.

2. Srebro koloidalne 

Dr Chiorean podejrzewa, że ​​praktyka picia cząsteczek srebra zawieszonych w płynie mogła wywodzić się z afrykańskich lub starożytnych indyjskich praktyk voodoo, w których uważano, że spożywanie metali szlachetnych lub błyszczących przedmiotów ma właściwości lecznicze. Zwykle spotykane w biżuterii i sztućcach, srebro koloidalne jest szeroko reklamowane jako naturalny antybiotyk podobny do wody mineralnej.

Ale Chiorean ostrzega, że ​​jakiekolwiek terapeutyczne twierdzenia dotyczące srebra to nic innego jak zwykła szarlataneria. Srebro nie odgrywa absolutnie żadnej roli metabolicznej w organizmie i może gromadzić się w tkankach, co powoduje nieodwracalne niebieskoszare przebarwienie skóry, paznokci i dziąseł. Nadmierne dawki mogą powodować uszkodzenie narządów, drgawki i inne problemy neurologiczne. Może również wpływać na leki na receptę, które normalnie by Ci pomogły.

3. Zioła chińskie 

Odwiedź azjatycki supermarket, a znajdziesz kilka chińskich ziół sprzedawanych w postaci kwiatów, liści lub korzeni. Można je również przyjmować w postaci tabletek lub zaparzać jako herbatę. To, co wszystkie te zioła wydają się mieć wspólnego, to szeroki zakres dolegliwości, które rzekomo leczą. „Zazwyczaj wskazówka, że ​​coś jest nie tak, polega na tym, że ten sam produkt działa na wszystko, od bólów głowy po raka, reumatoidalne zapalenie stawów i chorobę Crohna” – mówi. „Praktycznie niemożliwe jest uporządkowanie czegoś tak zawiłego i tak splecionego z bogatym folklorem. ”

Ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów lub preparatów ziołowych. Według badań opublikowanych w kwietniu 2014 r. w czasopiśmie Critical Care Medicine, było wiele przypadków niewydolności wątroby i śmierci z powodu chińskich ziół.

Zabiegi Crohna, które są bezpieczne, ale niesprawdzone

Probiotyki 

Wiadomo, że żywe kultury, takie jak te znajdujące się w jogurcie, promują wzrost zdrowych bakterii w okrężnicy.

Compare listings

比較