Bu teori aynı şekilde liman yönetimi için de geçerlidir

Bu teori aynı şekilde liman yönetimi için de geçerlidir

Yat üreticisinin 175 yıllık ömrünü işaretlemek için, her türden karoserden 175 adet olmak üzere 350 üniteden oluşan daha özel bir baskı olan Abarth 695 Rivale 175 Anniversary’ye katıldı.

|

Denizcilik dünyasını olabildiğince sadık bir şekilde yeniden yaratmak için Abarth 695 Rivale, iki vücut tonunu, ‘Blu Sera Riva’ ve ‘Köpekbalığı Grisi’ ve kromu ayıran çift akuamarin hattı gibi doğrudan Riva 56 Rivale’den miras alınan ayrıntılara sahiptir. dış kapı açma kollarında, arka çamurluk ve üstyapının yanlarında 695 Rivale logosu. Ek olarak, bagaj kapağı, yatın yanlarında taşıdığı gibi, saten kromdan bir ızgarayı da içeriyor.

Kabinde mavi ve siyah deri döşemeli çanak koltuklar öne çıkıyor, direksiyon simidinde, ön panelin üst kısmında ve kapıların iç kaplamasında da bir döşeme mevcut. Gösterge paneli, kapı tokmağı veya kapı çerçevesinin alt kısmı gibi alanlarda karbon fiber veya maun gibi malzemeler seçilebiliyor. Her birim, sahiplerinin yatlarının adını da kazıyabilecekleri seri numaralı metal bir plaka ile tanımlanır.

|

Abarth 695 Rivale ve Abarth 695 Rivale 175 Anniversary, Abarth 595 Competizione ile aynı motorla çalışıyor: 180 hp ile 1.4 T-jet. Direksiyon simidindeki küreklerle beş ileri manuel şanzımana veya robotik sıralı şanzımana bağlanır ve yine beş ilişkiye sahiptir. Bu 180 hp motor, 6,7 saniyede 0’dan 100 km / saate hızlanarak 225 km / sa azami hıza ulaştığı için yüksek performansı garanti eder.

İyi bir Abarth ürünü olan yeni 695 Rivale, karbon fiberden yapılmış çıkışları olan bir Akrapovic egzoz sistemi, ‘Frekans Seçici Sönümleme’ (FSD) teknolojisine sahip Abarth by Koni süspansiyonlar, 17 inç mat alaşım jantlar gibi neredeyse yarış unsurlarına sahiptir. gri ‘Supersport’ ve Brembo dört pistonlu fren kaliperleri siyah renkte.

|

En iyi spor arabaları ve yatçılık dünyasını birleştiren Abarth ailesinin yeni üyesi Abarth 695 Rivale.

İKİNCİ İŞBİRLİĞİ

BMW, yeni BMW M4 CS’sini tanıttı

Opel yeni SUV’si Grandland X’i piyasaya sürüyor

Abarth’ın sahibi olan Fiat, Abarth 695 Rivale’yi şekillendirmeden önce Riva ile çalıştı, geçen yıldan bu yana küçük ‘cinquecento’nun lüks bir versiyonu olan Fiat 500 Riva, deniz dünyasından da esinlenildi. 

Aston Martin bir an için motosikletlere ‘gider’. Gaydon firması, 5 Kasım’da Milano’daki EICMA Motosiklet Fuarı’nda sergilenecek olan yüksek performanslı bir motosikletin geliştirilmesinde Brough Superior ile işbirliği yapacak. Brough Superior, 1919’da George Brough tarafından kurulan Nottingham merkezli bir motosiklet firmasıdır. 1940 yılında, motosiklet üreticisi 2013 yılına kadar üretimi durdurdu, 2008 yılında markanın haklarını devralan Mark Upham, Thierry Hneriette’den yeni bir Brough Superior tasarlamasını istedi.

25 Eki 2019, 5:56 pm CEST

Çizim

Brough Superior ve Aston Martin, çok az sayıda üretici düzeyinde iyi malzeme ve performansla, araçlarının geliştirilmesinde en yüksek kaliteyi arıyor. Önümüzdeki ayın başında her iki firmanın da sunacağı bisikletle ilgili herhangi bir ayrıntı verilmemiş olsa da, ortak bir açıklama “iki marka arasındaki işbirliğinin çok özel bir şeyin üretimini garanti edeceği” sözünü veriyor. 

Bisiklet, Aston Martin İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve CCO, kendini motosiklet fanatiği ilan eden Marek Reichman ve Brough Superior CEO’su Thierry Henriette’in yönetiminde geliştirildi. Reichman, “Hem ben hem de ekip için büyüleyici bir proje” diye itiraf ediyor. “Brough Superior ile işbirliği yapma fırsatı bize, güzellik ve mekaniklerin araç tasarımında çok duygusal bir egzersiz yaratmak için nasıl bir araya gelebileceğine dair vizyonumuzu sunma fırsatı verdi. Sonuçtan heyecan duyuyoruz,” diye ekliyor.

Aston Martin ve Triton, lüks bir denizaltı olan Project Neptune’ü yarattı

Aston Martin, üretici Triton’un yardımıyla bir denizaltı prototipi yaratıyor

Motosiklet firmasından “her iki marka da tasarım ve performans konusunda aynı tutkuyu paylaşıyor. İşbirliğimiz çerçevesinde bir motosiklet geliştirme fikri çok doğal bir şekilde ortaya çıktı” diye düşünüyorlar. Bisiklet hakkında herhangi bir detay olmamasına rağmen, her iki marka da motosikletin “kesinlikle sınırlı” bir üretimin parçası olacağını duyurdu, bu nedenle üretiminin çok az sayıda olması bekleniyor. Tüm veriler 5 Kasım’da açıklanacak.

Foment de Treball, Katalonya’daki altyapıların yönetiminde yer alan idarelere, bu otoyolların imtiyazı sona erdiğinde, yüksek kapasiteli yolların kullanılması için bir kanon önerecek ve ayrıca bu kanon için bir yönetim organı oluşturulacaktır. bu Çarşamba cumhurbaşkanı tarafından açıklandığı üzere, merkezi idare ve bölge idaresinin – bu yönetime yaptığı kilometreye bağlı olarak – ve Katalan işverenler derneğinin kendisinin “iki yönetim kademesi arasında bir köprü görevi görmesi” için katıldığı. of Foment, Josep Sánchez Llibre. Benzer şekilde, bu konsorsiyum modeli, Rodalies, Barselona ve Tarragona limanları ve Katalan havaalanlarından başlayarak Katalonya’nın geri kalan altyapılarının yönetimi için önerilmektedir. İşveren derneğinin başkan yardımcısı ve altyapı alanı başkanı Joaquim Llansó, “En iyi yönetim modelinin sıfır kilometre olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

5 Ara 2019, 12:34 pm CET

Max Jiménez Botías

31 Aralık 2019’da, AP-7 otoyolunun Alicante ile Tarragona arasındaki bölümünün imtiyazı sona erdi ve Temmuz 2021’de Tarragona ile La Jonquera ve AP-2’nin Barcelona-Zaragoza arasındaki imtiyazı sona erecek. Promosyon, imtiyaz sona erdikten sonra mevcut geçiş ücretinin yanı sıra olduğunu gösteriyor. Llansó, “Yolun bakımına izin veren bir işletme ücreti belirlenmelidir. Avrupa yönetmeliklerinin belirttiği gibi: kilometre başına euro olarak ‘kim parayı kullanır’ ve ‘kirleten öder’. Katalan işverenlerin hesaplamaları, mevcut geçiş ücretlerinin maliyetinin% 20 ila% 25’inin tahsil edilebileceğini ortaya koyuyor – bu, 1.200 ila 1.300 milyon euro arasında bir tahsilata eşdeğer olacaktı. “Karşılaşmak için yeterli gelir olacaktır. Altyapı başkanı, yolların bakımının yanı sıra henüz imtiyazı iade etmeyen imtiyaz sahiplerine ödenmesi, “yorumunu yaptı.

İşverenin önerisi, Conselleria de Territori i Sostenibilitat tarafından önerilen vinyetten, seyahat edilmesi beklenen kilometreye bağlı olarak önceden ödeneceği ölçüde farklıdır. Kanon, yalnızca gidilen kilometreye göre uygulanacaktı. Llansó, “Buna izin veren teknolojik formüller var. Portekiz’de plaka okuyucusu kullanılıyor, ancak İspanyol imtiyaz sahipleri zaten cep telefonları aracılığıyla başka kontrol mekanizmalarına sahip, kullanımı nispeten kolay” diyor Llansó.

Fomento, şu anda halihazırda 8.000 milyon avroluk bir açık oluşturan Devlet otoyollarının bakım maliyetlerini karşılamak için bir formülün uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. “Devlet, imtiyazların geri alınmasının maliyetini üstlenemeyecektir.” Dedi. 

Altyapı açığı

Foment başkanı, Katalonya’nın altyapı açığını hatırlatarak, bu açığı kapatmak için yatırımların gerekli olduğunu, altyapı yönetim modelinde bir değişikliğin önemli olduğunu vurguladı. “Bölgede mal sahibi idareler ile konsorsiyumdaki ekonomik ajanlar tarafından yönetilmeleri gerekiyor”, diye önerdi. Bu anlamda, operasyonları günlük 420.000 vatandaşı etkileyen Rodalies yönetimine bu konsorsiyum modelinin uygulanmasının aciliyetini hatırlattı. Foment, Rodalies’deki düşük yatırım seviyesini Adif ve Renfe’nin düşük bütçeli uygulamasına bağlar. “Altyapı konusunda karar verme kapasitesini bölgeye yaklaştırmak, sistemin güvenilirliğini destekleyecektir.”

Bu teori aynı şekilde liman yönetimi için de geçerlidir. İşveren, rekabet güçlerini artırmak için benimsenen reformların limanlar arasında serbest rekabeti, uzmanlaşmayı, rasyonelleşmeyi, yapıların küçültülmesini ve ‘hinterlandındaki’ altyapıların yönetimini gerektirdiğini söylüyor.

Havaalanı yönetim konseyi

Foment, aynı zamanda, havaalanlarının yönetimi için de benzer bir modeli savunuyor, ancak bu durumda, 2011 yılında Hükümet tarafından oluşturulan, ancak gelişinden bu yana hiçbir zaman uygulanmayan Josep Tarradellas https://goldbets.top/en-iyi-siteler/ Barcelona-El Prat havaalanının Yönetim Konseyi’ni yeniden canlandırmayı savunuyor. PP’nin Hükümete gönderilmesi modeli Aena’nın% 49’unun özelleştirilmesine çevirdi. Foment, ancak bu durumun, havalimanı faaliyetine katılan kuruluşların katılımıyla konsorsiyumun tanıtımını engellemediğini düşünmektedir. Girona, Reus ve Sabadell havalimanları için de “kendi koşullarına uyarlanmış stratejik ve ticari kararları alabilmeleri için” kişiselleştirilmiş bir yönetim önerilmektedir.

PSA Group, İspanya’da kurduğu Vigo, Figueruelas (Zaragoza) ve Madrid’de bulunan üç fabrikasında önümüzdeki yıldan itibaren elektrikli binek otomobil üretecek ve 2021’de yeni nesil elektrikli ticari araçları da piyasaya sürecek.

5 Ara 2019, 11:32 am CET

Taslak Oluşturma / Ajanslar

Bu, şirket tarafından, bu Çarşamba Madrid’de düzenlenen ve diğerlerinin yanı sıra, İspanya ve Portekiz’deki PSA Ticaret Genel Müdürü, Düşük Emisyon Direktörü Christophe Mandon’un katıldığı ‘Elektrifikasyon Burada ve Şimdi’ etkinliğinde duyuruldu. Konsorsiyumun araçları, Alexandre Guignard veya grubun İberya Sanayi Kümesi genel müdürü ve Zaragoza fabrikasının yöneticisi Juan Antonio Muñoz Codina.

Compare listings

比較